موزاییک از گذشته تا به امروز

موزاییک از گذشته تا به امروز

موزاییک از گذشته تا به امروز 900 675 موزاییک | Aland mosaic

واژه موزاییک به معنی نقش یا تصویری است که از چیدن تکه های کوچک رنگی سنگ، شیشه، سرامیک، کاشی و … در کنار یکدیگر تشکیل می‌گردد.

حتی می‌توان از تکه های کاغذ و یا هر چیز دیگری استفاده نمود.

شیشه های رنگی و سنگ ها در گذشته بیشترین استفاده را داشته اند و امروزه می‌توان علاوه برآنها از سرامیک، کاشی و مواد جدیدی که تحت نام های مختلف به همین ممنظور تولید می‌شوند استفاده کرد.

شیشه در گذشته های بسیار دور، گرانبها بوده و جنبه‌ی تزئینی داشته است و امروزه با اینکه انبوه، ارزان و متنوع در رنگ تولید می‌شود

بعد هنری خود را از دست نداده بلکه وارد عرصه‌ی نوین طراحی و معماری شده است.

در معماری قدیم ایران پنجره ها با پاره های کوچک شیشه رنگی در انواع نقش های زیبای هندسی تزئین می‌شدند.

برخی از این پنجره ها اورسی نامیده می‌شوند.

نمونه های این پنجره ها را می‌توان در کاخ گلستان مشاهده کرد. این هنر که از عصر باستان همواره جزئی از زندگی بشر بوده است،

چشم اندازهای زیبا تری را برای زندگی فرد ایجاد خواهد کرد.

هنر موزاییک

هنر موزاییک نیز بیش از همه در معماری سرزمین ایران و به خصوص در بناهای مذهبی به کار گرفته شده است. این هنر در به وجود آوردن فضاهای رنگارنگ تأثیر بسزایی بر بیننده دارد.

اکتشاف خشت های لعاب دار چغازنبیل، جام موزاییکی مارلیک که متعلق به هزاره اول پیش از میلاد است و آجرهای لعاب دار رنگین و منقوش به جا مانده از زمان هخامنشیان، همگی حکایت از قدمت این هنر دارد. همچنین به عنوان نمونه ای از آثار پس از اسلام می‌توان از مسجد شیخ لطف الله در اصفهان نام برد.

متأسفانه علی رغم پیشینه این هنر در ایران، در این زمینه در معماری امروز کشورمان کمتر فعالیتی صورت گرفته و جایگاه این هنر در اطراف ما خالی است و حتی می توان گفت جایگاه قدیمی خود را نیز از دست داده است، چنانکه تقریبا امروزه در بناهای جدید، موزائیک و شیشه رنگی دیده نمی شود.