تأثیر موزاییک در زیبایی فضاهای مختلف

تأثیر موزاییک در زیبایی فضاهای مختلف

تأثیر موزاییک در زیبایی فضاهای مختلف 680 460 موزاییک | Aland mosaic

موزاییک یک هنر تزئینی

هنگامی که قطعات کوچک و رنگین شیشه، سنگ یا کاشی کنار هم قرار می‌گیرند و تصاویر گوناگون یا طرح های تزئینی پدید می‌آید، به این کار هنر موزاییک گفته می‌شود

این هنری باستانی است که همواره در حال کشف مجدد است. در این پیدایی دائمی، موزاییک به عنوان یک هنر تزئینی چون نقش روی دیوار، آشنا ولی پیش پا افتاده می‌نماید تا بالاخره در دستان چیره دست یک هنرمند قرارگیرد،

آنگاه این بیان هنری به طراوت و تازگی ذهن خالق آن خواهد شد.

انواع موزاییک

انواع موزاییک

نقاشی با سنگ

قطعات سنگی‌ای که برای یک طرح موزاییک کف به کار می‌روند آن قدر کوچک هستند که این طرح موزاییک در واقع نقاشی با سنگ محسوب می‌شود و از این رو موزاییک کف، پا را بسیار فراتر از محدوده‌ های این رسانه گذاشته است.

امروزه موزاییک ها را به همان طریقی درست می‌کنند که روزگاری به عنوان مواد کفپوش در پومپئی به کار می‌رفت. بدین ترتیب که قطعات کوچک سنگی را برداشته و بادست در ملات قرار می‌دهند.

این روش فوق العاده ساده از لحاظ طراحی انعطاف پذیر محسوب می‌شود و به همین خاطر کفپوش های موزاییک را دائما در لبه برش سبک فضاهای داخلی قرار می‌دهند.

بنابرین جای تعجب نیست موزاییک که در تمام دوره ها از عهد باستان گرفته تا به حال استفاده می‌شده و نمایانگر قدرت صاحبخانه بوده است، همواره کفپوشی والا و مظهر عشق به سبک های نوین شمرده شده؛ حتی امروزه نیز تفاوتی حاصل نشده: کفپوش های موزاییک به طور مرسوم دارای رنگ ها و طرح های بی حد و اندازه ای هستند.