کفپوش بام

کفپوش بام

کفپوش بام 520 245 موزاییک | Aland mosaic

در قرن بیستم، استفاده از کفپوش های چوبی- سیمانی و کفپوش بام در آلمان معمول شد.

برای جلوگیری ازآتش سوزی، لایه ای از سنگ ریزه و سنگ رس بر این کف پوش ها قرار داده می شد.

احتمالاً این اولین موارد استفاده از کفپوش بام ها در دوره ی مدرن است.

کفپوش پشت بام

کفپوش بام

 

اما آنچه امروز به عنوان باغچه بام یا روف گاردن شناخته می شود، در شکل و ظاهر مدرن خود قدمتی چند دهه ای دارد.

استفاده از گیاهان و درختان طبیعی با بهره از سیستم های زهکشی مناسب یا گیاهان و چمن مصنوعی در کنار دیگر عناصر، مثل موزاییک و آلاچیق، یک فضای زیبا و بدیع را حاصل می کند که شاید از نظر زیبایی با باغ های افسانه ای بابل برابری کند.

کفپوش روف گاردن

عنصر لازم این روف گاردن یا باغچه بام ها، موزاییک است.انواع موزائیک ها، از موزائیک گرانیتی و ویبره ای گرفته تا موزائیک واش بتن و لاشه ای در بام محل استفاده هستند.

به عنوان مثال موزائیک واش بتن با چمن مصنوعی یکی از متداول ترین ترکیباتی است که در بام ها یا روف گاردن های ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

موزاییک با شکل منحصربه فرد و منظم خود، چارچوبی چشم نواز و مرتب را بر بام ایجاد می کند و به خوبی از قابلیت ادغام و ترکیب با دیگر عناصر مورد استفاده در بام (مثلاً چمن مصنوعی یا طبیعی، و درخت و گل و یا الاچیق) برخوردار است.

در هر حال، امروزه موزاییک بام بواسطه طراحی و شکل و رنگ های متنوعی که دارد به عنصری لازم و مناسب در طراحی های بام تبدیل شده است.

همانطور که گفته شد به طور کلی، از انواع موزاییک ها برای استفاده در کف بام ها می توان بهره برد اما خصوصیات اصلی موزائیک مورد استفاده در بام، سبکی، مقاومت بالا و شیار دار بودن (برای جلوگیری از لیز خوردگی) آن است.

کفپوش ها بهترین مورد برای پارک ها و فضای های خارجی هستند .